Jó, ha ilyenkor ki tudja mondani legalább maga előtt az ember: segítségre van szüksége. Akár nem is fizikaira, hanem egy másik személyre, aki meghallgatja, akinek elmondva máris más színben tűnnek fel a dolgok, akivel közösen átgondolhatja a szempontokat, a kiút lehetőségeit.
Szerencse, ha hozzáférhető egy barát, aki meghallgatja az embert, és megértésre lehet tőle számítani. De ez nem minden pillanatban adódik így, de az is lehet, hogy a probléma jellege olyan, amit nehéz lenne megosztani egy régi ismerőssel. Ilyenkor segít a lelkisegély szolgálat. A lelkisegély szolgálatok olyan telefonközpontok, ahol általában laikus, de valamilyen saját, belső képzésen átesett emberek fogadják a hívásokat, és beszélgetnek bárkivel, aki megkeresi őket. Nem diagnosztizálnak, nem mondják meg, mit kell tenni, inkább a figyelmüket adják, és együtt gondolkodnak a hívóval.
A lelkisegély szolgálatok további előnye, hogy azonnal elérhetők. Vannak éjjel-nappal működő szolgálatok, de a csak egy-egy napszakban működőkre is kevesebbet kell várni, mint egy megfelelő alkalomra, hogy jót beszélgessünk valamelyik barátunkkal. Különösen fontos szempont ez, ha igazán nagy a baj, ha már az öngyilkosság gondolata is felmerül, és még egy utolsó esélyt ad neki az ember, hátha valaki segít. És valóban, adjon is, még ha nem is látja, hogyan fog neki segíteni. Tragikus, mikor elérhető lett volna a segítség, de mivel nincs benne eléggé a köztudatban, hogy fel lehet hívni ezeket a telefonszolgálatokat, a magányos, elszigetelődött ember úgy vet véget az életének, hogy talán elég lett volna egy empatikus fül, és egy kis együttérzés ahhoz, hogyha nem is oldódnak meg egy csapásra a problémái, de megérzi, mégis létezhet kiút a pillanatnyi lelkiállapotból, élethelyzetből.
Természetesen a telefonos lelkisegély szolgálat adta lehetőségeknek is megvan a határa. Nem helyettesítik a valódi, élő emberi kapcsolatokat. Átmenetileg elviselhetővé teheti a hiányát és kapaszkodót nyújthat, de nem cél, hogy a telefonszolgálat váljon az ember barátjává, családjává.
Nem helyettesíti a pszichoterápiát sem, alkalmatlan arra, hogy tartós, személyiséget átformáló munka menjen végbe. Legfőképp a keretek nem alkalmasak erre, hiszen a terápiában a személyes kapcsolat is fontos, és a kiszámítható, rendszeres ismétlődés.
Arra azonban nagyon is jó, hogyha gyors segítségre van szükség, éljünk vele, és arra is, ha egyszerűen csak nehéz időszakát éli az ember, és szüksége van egy kapaszkodóra, akkor ott legyen neki.
Vannak speciális igényekre szakosodott lelkisegély szolgálatok, mint például az idősek számára, a gyermekeknek, a bántalmazott nőknek vagy a melegeknek segítséget nyújtó szolgálatok. Ezek azért is fontosak, mert a hívásokat fogadó személyek különösen felkészültek az adott probléma vagy élethelyzet sajátosságaival kapcsolatban, és hogy jellemzően milyen segítségre van szükségük hívóiknak.